You are here

Alumni

First Name Last Name Pledged Majorsort descending Year
Robert Lundbohm Fall 1998

Criminal Justice

2002

Gregory O'Connor

Criminal Justice

1988

Andrew Cole-Hatchard Fall 2008

Criminal Justice

2010

David Lemasa Winter 1995

Criminal Justice

1998

Herberto DaSilva Spring 2007

Criminal Justice

2011

Rithesh Kayathi Fall 2019

Data sciences and Finance DSBA

2023

Nicholas Hallowell Fall 2012

Economics

2016

Daniel Abunaw Fall 2006

Economics

2015

Matthew Hanley Fall 1997

Economics

2002

Warren Duane

Education

1965

Peter Moore

Education

1958

Michael Donovan

Education

1969

David Remsen

Education

1967

Kevin Sorgi

Education

1970

Edward Cotter

Electrical Engineering

1925

Louis Schall

Electrical Engineering

1942

Charles Hewson

Electrical Engineering

1941

Thomas Barnish

Electrical Engineering

1985

David Morrissey

Electrical Engineering

1942

C. Kolstad

Electrical Engineering

1938

Elroy Heath

Electrical Engineering

1927

Joseph Nordstrom

Electrical Engineering

1941

Richard McLaughlin

Electrical Engineering

1960

Claude Arata

Electrical Engineering

1923

Alfred Beswick

Electrical Engineering

1953

James Marshall

Electrical Engineering

1923

Raymond Hanna

Electrical Engineering

1932

Steven Woodaman Spring 2008

Electrical Engineering

2011

Edward Fischer

Electrical Engineering

1931

Martin Heinlein

Electrical Engineering

1923

Stanley Negus

Electrical Engineering

1930

John Creapu

Electrical Engineering

1954

Donald Sanford

Electrical Engineering

1972

Gregory Jarbeau Fall 2001

Electrical Engineering

2005

Gerald Curren

Electrical Engineering

1935

John Weisul

Engineering

1934

Ronald Earls

Engineering

1986

David Beshara

Engineering

1958

Russell Williams

Engineering

1940

John Curran

Engineering

1937

Astor Igidbashian

Engineering

1949

Donald Denault

Engineering

1951

Brian Conroy Fall 2005

Engineering

2010

Earle Combellack

Engineering

1940

Arthur Bakalar

Engineering

1926

Norman Vail

Engineering

1965

John Sullivan

Engineering

1967

John Waldron Fall 2004

Engineering

2009

Robert Hennemuth Spring 2005

Engineering Technology

2009

Michael Mudry Fall 2004

Engineering Technology

2009

John Fedas Winter 1963

Engineering/Business

did not graduate

Frank Roberts

Entrepeneurship

1991

Eric Smith Fall 2006

Entrepeneurship

2011

Julian Hoffman-Beechko Fall 2006

Entrepeneurship and Small Business Management

2009

Edward Barrett Fall 2008

Environmental Science

2013

Christopher Visocchi Fall 1997

Finance

2001

Richard Piselli Fall 1998

Finance

2003

Todd Bacon Fall 1984

Finance & Insurance

1987

Joseph Calabrese Fall 2006

Finance and Insurance

2011

Andrew Harder Spring 2007

Finance and Insurance

2011

Matthew Little Fall 2006

Finance and Insurance/Accounting

2011

Tyler Brandow Fall 2004

Health Science

2009

Michael Todesca Fall 2004

Health Science

2009

Daniel Doppstadt Fall 2009

History

Richard Nagy Winter 1980

Human Services

1989

Robert Pierson

Industrial Engineer

1941

John Skendall

Industrial Engineering

1935

David Scarbeau

Industrial Engineering

1970

Paul Hays

Industrial Engineering

1974

Robert Brochu

Industrial Engineering

1961

William Hoag

Industrial Engineering

1971

Clifford Coffin

Industrial Engineering

1940

Daniel Wittstein Fall 2007

International Business

2011

Casey Durkin Spring 2013

Journalism

Did not graduate

Michael Bilow Winter 1992

Journalism

1995

Adam Wotherspoon Fall 2002

Journalism

2007

John Davis Summer 1992

Journalism

1995

Roger Deshaies

Liberal Arts

1960

Roy Verderber

Liberal Arts

1955

Henry Dugan Spring 1962

Liberal Arts

1965

Mark Anderl

Liberal Arts

1979

James Gilchrist

Liberal Arts

1965

Lawrence Hersh

Liberal Arts

1974

Robert Heidel

Liberal Arts

1951

Arthur Shannon

Liberal Arts

1957

Richard Rodgers

Liberal Arts

1969

Eric Chetwynd

Liberal Arts

1960

Peter Jones

Liberal Arts

1971

Richard Ohsol

Liberal Arts

1967

Stephen Ridley

Liberal Arts

1968

Kenneth Spaulding

Liberal Arts

1967

Paul Therrien

Liberal Arts

1965

Donald Turner

Liberal Arts

1958

Thomas Lovinsky

Liberal Arts

1968

John Kiladis

Liberal Arts

1966

Donald Conway

Liberal Arts

1951

Richard Anderson

Liberal Arts

1953

James McEvoy

Liberal Arts

1972

Bradley Richards

Liberal Arts

1965

Norman Pierce

Liberal Arts

1958

Pages